Part Number: EXL-1212-2502U
Title: Avantor® ACE® Excel® C18-Amide Analytical HPLC Column, 5 µm, 100 Å, 2.1 x 250 mm, 1pk - EXL-1212-2502U
- Ultra high purity, base deactivated silica with exceptional reproducibility
- Ideal for a wide range of analytes differing in hydrophobicity
- Wide range of particle sizes (1.7 to 5 µm) and complementary phases
- Low bleed for UV and LC/MS compatibility
- C18 hydrophobic plus Amide interactions, compatible with 100% aqueous condition
- Method validation kits contain three different batches of the same phase - available on request
| Column format | Analytical |
| Phase | C18-Amide |
| Pore size | 100 Å |
| Particle size | 5 µm |
| Ø int. | 2.10 mm |
| Length | 250 mm |
| Pk | 1 |
| P/N | EXL-1212-2502U |
| Carbon load | 16.4% |
| Endcapped | Yes |
| Max. pressure | 1000 bar |
| pH range | 2 - 8 |
| Surface area | 300 m²/g |
| USP code | L1 |
Guard cartridge holders and accessories
| Description | Pk | P/N |
|---|---|---|
| 1 cm stand-alone cartridge holder for 1.0 to 4.6 mm ID columns | 1 | H0001 |