Avantor® ACE® Excel® C18-AR Analytical HPLC Column, 3 µm, 100 Å, 3 x 150 mm, 1pk - EXL-119-1503U
Qty.
Part Number: EXL-119-1503U
Title: Avantor® ACE® Excel® C18-AR Analytical HPLC Column, 3 µm, 100 Å, 3 x 150 mm, 1pk - EXL-119-1503U
  - Ultra high purity, base deactivated silica with exceptional reproducibility
  - Ideal for a wide range of analytes differing in hydrophobicity
  - Wide range of particle sizes (1.7 to 5 µm) and complementary phases
  - Ultra low bleed to ensure LC/MS compatibility
  - Method validation kits contain three different batches of the same phase - available on request
These columns are made from stainless steel.
Specifications:
Column formatAnalytical
PhaseC18-AR
Pore size100 Å
Particle size3 µm
Ø int.3.00 mm
Length150 mm
Pk1
P/NEXL-119-1503U
Carbon load15.5%
EndcappedYes
Max. pressure1000 bar
pH range2 - 8
Surface area300 m²/g
USP codeL1
Guard cartridges, ACE UHPLC guard holder may be required
DescriptionColumn formatPhaseParticle sizePkP/N
For analytical columns (4.0 - 4.6 mm ID)Guard cartridgeC18-AR2 µm3ACE-1P9-GD4U
For analytical UHPLC columns (2.1 - 3.0 mm ID)Guard cartridgeC18-AR1.7 µm3ACE-1P9-GD2U
Guard holders and accessories
DescriptionPkP/N
Replacement ferrules10F0001
UHPLC guard cartridge holder for 2.1 to 4.6 mm ID columns1H0011