Part Number: EXL-111-1003U
Title: Avantor® ACE® Excel® C18 Analytical HPLC Column, 3 µm, 100 Å, 3 x 100 mm, 1pk - EXL-111-1003U
| Column format | Analytical |
| Phase | C18 |
| Pore size | 100 Å |
| Particle size | 3 µm |
| Ø int. | 3.00 mm |
| Length | 100 mm |
| Pk | 1 |
| P/N | EXL-111-1003U |
| Carbon load | 15.5% |
| Endcapped | Yes |
| Max. pressure | 1000 bar |
| pH range | 2 - 8 |
| Surface area | 300 m²/g |
| USP code | L1 |
Guard cartridges, ACE UHPLC guard holder may be required
| Description | Column format | Phase | Particle size | Pk | P/N |
|---|---|---|---|---|---|
| For analytical UHPLC columns (2.1 - 3.0 mm ID) | Guard cartridge | C18 | 2 µm | 3 | ACE-1P1-GD2U |
| For analytical columns (4.0 - 4.6 mm ID) | Guard cartridge | C18 | 2 µm | 3 | ACE-1P1-GD4U |
Guard holders and accessories
| Description | Pk | P/N |
|---|---|---|
| UHPLC guard cartridge holder for 2.1 to 4.6 mm ID columns | 1 | H0011 |