Part Number: EXL-121-1503U
Title: Avantor® ACE® Excel® C18 Analytical HPLC Column, 5 µm, 100 Å, 3 x 150 mm, 1pk - EXL-121-1503U
- Ultra high purity, base deactivated silica with exceptional reproducibility
- Ideal for a wide range of analytes differing in hydrophobicity
- Wide range of particle sizes (1.7 to 5 µm) and complementary phases
- Method validation kits contain three different batches of the same phase - available on request
| Column format | Analytical |
| Phase | C18 |
| Pore size | 100 Å |
| Particle size | 5 µm |
| Ø int. | 3.00 mm |
| Length | 150 mm |
| Pk | 1 |
| P/N | EXL-121-1503U |
| Carbon load | 15.5% |
| Endcapped | Yes |
| Max. pressure | 1000 bar |