Part Number: EXL-1210-1503U
Title: Avantor® ACE® Excel® C18-PFP Analytical HPLC Column, 5 µm, 100 Å, 3 x 150 mm, 1pk - EXL-1210-1503U
- Ultra-high purity, base deactivated silica with exceptional reproducibility
- Ideal for a wide range of analytes differing in hydrophobicity
- Wide range of particle sizes (1.7 to 5 µm) and complementary phases
- Also useful for analytes with π-bonding or electron or proton donor groups
- Ultra-low bleed to ensure LC-MS compatibility
- Method validation kits contain three different batches of the same phase - available on request
These columns are made from stainless steel.
Specifications:
| Column format | Analytical |
| Phase | C18-PFP |
| Pore size | 100 Å |
| Particle size | 5 µm |
| Ø int. | 3.00 mm |
| Length | 150 mm |
| Connection | 1/16" connection |
| Pk | 1 |
| P/N | EXL-1210-1503U |
| Carbon load | 14.3% |
| Endcapped | Yes |
| Max. pressure | 1000 bar |