Part Number: EXL-1211-1003U
Title: Avantor® ACE® Excel® SuperC18™ Analytical HPLC Column, 5 µm, 90 Å, 3 x 100 mm, 1pk - EXL-1211-1003U
- Ultra-inert for maximum performance and reproducibility
- Ultra low bleed for improved LC/MS compatibility
- Wide range of particle sizes (1.7 to 10 µm) and complementary phases
- Method validation kit available containing 3 columns from different batches
Maximum recommended pH: 1.5 to 11.5
Max. pressure: 1000 bar
Max. pressure: 1000 bar
Specifications:
| Column format | Analytical |
| Phase | SuperC18™ |
| Pore size | 90 Å |
| Particle size | 5 µm |
| Ø int. | 3.00 mm |
| Length | 100 mm |
| Pk | 1 |
| P/N | EXL-1211-1003U |
| Carbon load | 14.8% |
| Endcapped | Yes |
| Max. pressure | 1000 bar |