Part Number: ACE-111-1500075
Title: Avantor® ACE® C18 Capillary HPLC Column, 3 µm, 100 Å, 0.075 x 150 mm, 1pk - ACE-111-1500075
- Ultra high purity, base deactivated silica with exceptional reproducibility
- Ideal for a wide range of analytes differing in hydrophobicity
- Wide range of particle sizes (3. 5 and 10 µm) and complementary phases
- Method validation kits contain three different batches of the same phase - available on request
Specifications:
| Column format | Capillary |
| Phase | C18 |
| Pore size | 100 Å |
| Particle size | 3 µm |
| Ø int. | 0.075 mm |
| Length | 150 mm |
| Connection | 1/16" connection |
| Pk | 1 |
| P/N | ACE-111-1500075 |
| Carbon load | 15.5% |
| Endcapped | Yes |
| Max. pressure | 275 bar |