Part Number: ACE-321-3004
Title: Avantor® ACE® C18-HL Analytical HPLC Column, 5 µm, 100 Å, 4 x 300 mm, 1pk - ACE-321-3004
- Ultra high purity, base deactivated silica with exceptional reproducibility
- Ideal for a wide range of analytes differing in hydrophobicity
- Wide range of particle sizes (3 to 15 µm) and complementary phases
- Especially suited for preparative work due to higher carbon load
Delivery information:Method validation kits contain three different batches of the same phase.
Specifications:
| Column format | Analytical |
| Phase | C18-HL |
| Pore size | 100 Å |
| Particle size | 5 µm |
| Ø int. | 4.00 mm |
| Length | 300 mm |
| Connection | 1/16" connection |
| Pk | 1 |
| P/N | ACE-321-3004 |
| Carbon load | 20.0% |
| Endcapped | Yes |
| Max. pressure | 275 bar |