Product Number: 301-520100MFW
HPLC - UHPLC Simple method transfer
FlexFire’s Metal-Free Columns
How it Works
| Particle size | 2.6 µm |
| Chemistry | Octadecyl |
| Surface area | 340m2 /g |
| Pore volume | 1.0mL/g |
| Pore diameter | 11nm / 110 Å |
| Carbon | 22% |
| End-cap | Yes |
| pH | pH1-10 |
| Temperature | 〜60℃ |
| Max pressure | 1.6µm: 800bar (=80Mpa=11,603psi) |
| Inner Diameter (I.D.) | 2 mm |
| Length | 100 mm |