Part Number: EXL-119-2502U
Title: Avantor® ACE® Excel® C18-AR Analytical HPLC Column, 3 µm, 100 Å, 2.1 x 250 mm, 1pk - EXL-119-2502U
- Ultra low bleed to ensure LC/MS compatibility
- Method validation kits contain three different batches of the same phase - available on request
These columns are made from stainless steel.
Specifications:
| Column format | Analytical |
| Phase | C18-AR |
| Pore size | 100 Å |
| Particle size | 3 µm |
| Ø int. | 2.10 mm |
| Length | 250 mm |
| Pk | 1 |
| P/N | EXL-119-2502U |
| Carbon load | 15.5% |
| Endcapped | Yes |
| Max. pressure | 1000 bar |