Product Number: 100-10-K-46
Hellma Analytics produces a wide range of cuvettes for use in spectroscopy and cytometry with optical path lengths spanning 0.01 mm to 100 mm and above. Thanks to their stability, maximum precision and reliability when used for absorbance and fluorescence measurements, Hellma cuvettes work exceptionally well in a wide range of areas in the lab. With a surface flatness of 1 μm, our quartz windows set a benchmark in cuvette production.
Polarimetric checking of cuvettes
Cuvettes with an inside width greater than 5 mm can be polarimetrically checked on request. They are marked with a “P” and delivered with a test certificate confirming that the rotation of the polarization plane does not exceed
0.01 degrees.
ADVANTAGES
- Extremely high parallelism of the windows with a maximum tolerance of ± 0.01 mm
- Exceptional optical path length accuracy down to 0.003 mm (3 μm) for high dimensional accuracy and reproducible measurements results
- Unique surface flatness of the optical windows of 0.001 mm (1 μm)
- Guaranteed transmission of at least 82% from 200 nm to 3500 nm depending on the material
|---|---|
| Article No. | 100-10-K-46 (pack of 2) |
| Measuring method | Absorption cells |
| Remarks | with PTFE lid |
| Material Color Code | QX - Quartz SUPRASIL® 300 |
| Wavelength range | UV/VIS/NIR (200 nm - 3500 nm) |
| Optical path length | 10 mm |
| Volume | 3500 µl |
| Outside dimensions | |
| Height | 45 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Depth | 12.5 mm |
| Inside dimensions | |
| Width | 9.5 mm |
| Base thickness | 1.5 mm |
| Center Height | 8.5 - 20 mm |