Product Number: 6030-40-K-10
Hellma Analytics produces a wide range of cuvettes for use in spectroscopy and cytometry with optical path lengths spanning 0.01 mm to 100 mm and above. Thanks to their stability, maximum precision and reliability when used for absorbance and fluorescence measurements, Hellma cuvettes work exceptionally well in a wide range of areas in the lab. With a surface flatness of 1 μm, our quartz windows set a benchmark in cuvette production.
Material Codes
| Optical glass | OG | 360 nm - 2500 nm | 1,523 | for the visible range |
| Borofloat® Borosilicate Glass |
BF | 330 nm - 2500 nm | 1,473 | for the visible range |
| Special optical glass | OS | 320 nm - 2500 nm | 1,523 | for the visible range |
| HOQ 310H Quartz Glass |
UV | 260 nm - 2500 nm | 1,458 | for the UV range |
| Quartz SUPRASIL® Quartz Glass High Performance |
QS | 200 nm - 2500 nm | 1,458 | for the UV range |
| Quartz SUPRASIL® 300 Quartz Glass Extended Range |
QX | 200 nm - 3500 nm | 1,458 | for the NIR range |
Measuring of cuvette transmission
Polarimetric checking of cuvettes
Cuvettes with an inside width greater than 5 mm can be polarimetrically checked on request. They are marked with a “P” and delivered with a test certificate confirming that the rotation of the polarization plane does not exceed
0.01 degrees.
ADVANTAGES
- Extremely high parallelism of the windows with a maximum tolerance of ± 0.01 mm
- Exceptional optical path length accuracy down to 0.003 mm (3 μm) for high dimensional accuracy and reproducible measurements results
- Unique surface flatness of the optical windows of 0.001 mm (1 μm)
- Guaranteed transmission of at least 82% from 200 nm to 3500 nm depending on the material
Specifications:
| Type | 6030 – Macro cells |
|---|---|
| Article No. | 6030-40-K-10 |
| Optical path length | 40 mm |
| Volume | 14000 µl |
| Outside dimensions | |
| Height | 45 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Depth | 42.5 mm |
| Inside dimensions | |
| Width | 9.5 mm |
| Base thickness | 1.5 mm |
| Center Height | 8.5 - 20 mm |