| Article No. | 6030-10-K-10 |
| Measuring method | Absorption cells |
| Remarks | with PTFE lid |
| Material Color Code | OG - Optical glass |
| Wavelength range | VIS (360 - 2500 nm) |
| Optical path length | 10 mm |
| Volume | 3500 µl |
| Outside dimensions | |
| Height | 45 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Depth | 12.5 mm |
| Inside dimensions | |
| Width | 9.5 mm |
| Base thickness | 1.5 mm |
| Center Height | 8.5 - 20 mm |